Você está aqui: Home SRAM Backup SRAM Atletas SRAM | SRAM MTB | SRAM Road

SRAM | SRAM MTB | SRAM Road


TOPOMTB06.jpg

SRAMSRAM MTBSRAM Road

Equipes

América do Norte

Subaru Trek Mountain Bike Team
Roster: Jeremy Horgan-Kobelski (US), Heather Irmiger (US), Sam Schultz (US), Emily Batty (CA), Russell Finsterwald (US).
Discipline: XC Racing

Team Topeak-Ergon (USA)
Roster: Dave Wiens (US), Jeff Kerkove (US), Sonya Looney (US), Yuki Ikeda (US), Eddie O’Dea (US), Namrita O’Dea (US).
Disciplines: XC and Endurance Racing

Specialized Factory XC Team
Roster: Christoph Sauser (CH), Lena Byberg (NO), Todd Wells (US), Burry Stander (ZA), Jaroslav Kulhavy (CZ), Conrad Stoltz (ZA), Dan Hugo (ZA), Ren Chengyuan (CN).
Disciplines: XC and Xterra Racing.

Giant Factory Off-Road Team
Roster: Carl Decker (US), Kelli Emmett (US), Danny Hart (UK), Andrew Neethling (ZA), Liam Killeen (UK), Duncan Riffle (US), Kurt Sorge (CA).
Disciplines: XC, All-Mountain, and Downhill Racing

Cannondale Factory Racing
Roster: Aaron Chase (US), Chris Van Dine (US), Tinker Jaurez (US), Jeremiah Bishop (US), Nico Lebrun (FR), Michi Weiss (AT).
Disciplines: XC, Endurance, Downhill Racing, and Freeride.

Monster Energy / Specialized Factory DH
Roster: Sam Hill (AU), Brendan Fairclough (UK), Troy Brosnan (AU).
Discipline: Downhill Racing

Santa Cruz Syndicate
Roster: Steve Peat (UK), Greg Minnaar (ZA), Josh Bryceland (UK), Jamie Goldman (US), John Waddell (AU)
Disciplines: Downhill, Endurance, and Freeride

Devinci Global Racing
Roster: Steve Smith (CA), George Brannigan (NZ)
Discipline: Downhill Racing.

Specialized / Grom Racing
Roster (US): Logan Mulally, Walker Shaw, Luca Shaw, Sam Pensler, Reid Dressler, Eric Vest, Jay Fesberman, Will O’Brien, Ben Calhoun, Lauren Daney, Jimmy Leslie
Disciplines: Downhill Development and All-Mountain Racing

Specialized NA Downhill Factory Team
Roster: Curtis Keene (US), Brad Benedict (US)
Disciplines: Downhill Racing and All-Mountain

GT Mountain Bike Team
Roster: Marc Beaumont (UK), Mick Hannah (AU), Andrew Cho (CA), Eric Carter (US).
Disciplines: Downhill, All-Mountain Racing and Freeeride

Steve Peat Syndicate North America
Elite Roster: Mitch Ropelato (US)
Disciplines: Downhill Racing, Pump Track, Slalom

Steve Peat Syndicate UK
Disciplines: Downhill Racing and All-Mountain

The Coastal Crew
Roster: Dylan Dunkerton (CA), Kyle Norbraten (CA), Curtis Robinson (CA).
Disciplines: Downhill Racing, Freeride, Film and Video

NSMB.COM Team (CA)
Disciplines: Downhill Racing and Freeride

Europa

Scott Swisspower
Roster: Nino Schurter (SUI), Florian Vogel (SUI), Marcel Wildhaber (SUI)
Discipline: XC Racing

Multivan Merida Biking Team
Roster: JoséHermida (SPA), Ralph Näf (SUI), Jochen Käß (GER), Andreas Kugler (SUI), Hannes Genze (GER), Gunn-Rita Dahle Flesja (NOR)
Discipline: XC Racing, Marathon

BMC MountainBike Team
Roster: Moritz Milatz (GER), Patrick Gallati (SUI), Balz Weber (SUI), Alexander Moos (SUI)
Discipline: XC Racing, Marathon

Ghost Factory Racing
Roster: Lisi Osl (AUT), Katrin Leumann (SUI), Anja Gradl (GER), Mona Eiberweiser (GER), Johanna Techt (GER)
Discipline: XC Racing

Orbea
Roster: Julien Absalon (FRA), Ruben Ruzafa (SPA), Inaki Lejarretta (SPA)
Discipline: XC Racing

Cannondale Factory Racing
Roster: Manuel Fumic (GER), Martin Gujan (SUI), Marco Aurelio Fontana (ITA)
Discipline: XC Racing

Team Topeak Ergon
Roster: Irina Kalentieva (RUS), Alban Lakata (AUT), Wolfram Kurschat (GER), Robert Mennen (GER), Sally Bigham (UK)
Discipline: XC Racing, Marathon

Milka-Trek MTB Racing Team
Roster: Anneke Beerten(NEL), Bart Brentjens(NEL), Jelmer Pietersma(NEL), Tim Wynants(BEL), Marek Konwa(POL), Jukka Vastaranta(FIN), Jeroen Boelen(NEL)
Discipline: XC Racing, Marathon

Team Bulls
Roster: Karl Platt (GER), Stefan Sahm (GER), Thomas Dietsch (FRA), Tim Böhme (GER)
Discipline: XC Racing, Marathon

Team Texpa Simplon
Roster: Christian Schneidewind/(GER), Roland Golderer (GER), Uwe Hardter (GER), Christian Kreuchler (GER), Michael Schuchardt (GER)
Discipline: XC Racing, Marathon

Team LaPierre International
Roster XC: Alexis Vuillermoz, Thomas Lapeyre, Pauline Ferrand-Prevot
Roster DH: Nicolas Vouilloz, Sam Blenkinsop, Sam Flockhart, Cameron Cole, Pierre Eduard Ferry
Discipline: XC Racing, Downhill Racing

Teams Gravity
Riding Addiction
Roster: Myriam Nicole, Thibaut Ruffin
Discipline: Downhill Racing

On the Edge
Roster: Harriet Rücknagel, Josua Hein
Discipline: Downhill Racing

CG Racing Brigade (FRA)
Roster: Cedric Garcia
Discipline: Downhill Racing

RSP Racing
Roster: Joost Wichmann, Tomas Slavik, Michal Marosi, Jurg Meijer
Discipline: 4X Racing

Team Dirt Norco
Roster: Ben Reid, Dan Stanbridge
Discipline: DH Racing

Atletas Individuais

América do Norte

Cameron Zink (US)
Disciplines: Freeride and Slopestyle

Brandon Semenuk (CA)
Disciplines: Freeride and Slopestyle

Greg Watts (US)
Disciplines: Freeride and Slopestyle

Rebecca Rusch (US)
Disciplines: Endurance XC

Ross Schnell (US)
Disciplines: All-Mountain, XC, Downhill, Freeride

Nathan Riddle (US)
Disciplines: All-Mountain, XC, and DH.

Kevin Soller (US)
Disciplines: All-Mountain, Downhill, and Road

Miranda Miller (CA)
Disciplines: Downhill Racing and Freeride

Kenny Smith (CA)
Disciplines: Downhill Racing and Freeride

Europa

Rene Wildhaber (SUI)
Trek
Discipline: All Mountain, Freeride, DH Racing

Jerome Clementz (FRA)
Cannondale
Discipline: All Mountain, Freeride,DH Racing

Anneke Beerten (NEL)
Trek
Discipline: XC Racing, 4X Racing

Pierre Eduard Ferry (FRA)
LaPierre/ Blabs
Discipline: All Mountain, Freeride, Slopestyle

Martin Söderström (SWE)
Specialized
Discipline: Freeride, Slopestyle, 4X Racing

Sam Reynolds (UK)
DMR bikes / Blabs
Discipline: Freeride, Slopestyle

Amir Kabbani (GER)
Mongoose
Discipline: All mountain, Freeride, Slopestyle

Bike Parks

América do Norte

- Whistler Mountain Bike Park (CA)
- Sol Vista Bike Park (US)
- NICA – National Interscholastic Cycling Association (US)
- Santa Cruz Demo Tour (US)
- Specialized All-Ride Tour (US)

Europa

- Bikepark Winterberg

Eventos

América do Norte

- Kokanee Crankworx (CA)
- Sea Otter Classic (US)
- Ashland Mountain Challenge (US)
- Minnesota Mountain Bike Series (US)

Europa

- XX Maremma MTB Cup powered by SRAM
- X0 Enduro Race at the Dirtmaster Festival
- Volkswagen Superenduro Series powered by SRAM X0

Fornecedores de Componentes

América do Norte

- Team ODI Southridge
- Kona Factory Team
- Dark Horse Racing
- Tough Girls Racing
- Project 529
- Team Yeti Tuff Shed
- Team Cliff Bar
- WMBA
- Krista Park
- Cody Waite
- Sid Taberlay

Europa

- Remy Absalon
- Yannick Granieri
- Team Haibike Central
- Markus Klausmann
- Team Goemann Scott
- Radon Downhill Team
- Antje Kramer
- Team Bikepark CH
- Ultra Sports Rose Racing Team
- Bike Junior Team
- Rubena Birell Specialized
- Steffi Wiedner KTM
- Die rasenmaeher
- MTB Academy Stefan Hermann
- Tobias Woggon
- Solid A Class Factory Team
- Simon Kirchmann
- Joscha Forstreuther
- Daniel Schäfer
- Johannes Fischbach
- X0 Team Specialized France
- Kona Rothaus Team
- Lexware Racing
- Team Sunn